Bakalářská práce je jednou z prvních větších publikací, kterou studenti vysokých škol vytvářejí. Je hodnocena vedoucím práce a oponentem a následně je obhajována před komisí během státní zkoušky. Bakalářská práce má také potenciál sloužit jako základ pro budoucí povolání studenta. Z těchto důvodů a mnoha dalších je důležité mít bakalářskou práci napsanou správně, jak z hlediska obsahu, tak formátování.
Obsah práce z velké části závisí na autorovi. Vedoucí práce má za úkol kontrolovat úroveň a celkový přínos práce. Samotné téma práce také může výrazně ovlivnit celkovou úroveň.
Většina vysokých škol vyžaduje konzistentní formátování bakalářské práce. Požadavky na formátování jsou uvedeny v metodických pokynech dané školy. I když požadavky se mohou mezi školami lišit, většina škol má určité standardy, které je třeba dodržovat.
Jak napsat bakalářsou práci?
Vytvoření práce nemusí vypadat zpočátku jednoduše. Zvláště pak, když si člověk řekne "čeká mne napsat 30-50 stránek textu". Vše jde mnohem snáze, když se autor práce drží několika kroků, jak práci napsat. Následující návod slouží jako pomůcka pro napsání celé práce.Pokud nemáte čas nebo chuť psát tuto práci, můžete se kdykoli obrátit na svého asistenta diplomovapomoc.
Struktura bakalářské práce 1. Titulní list Titulní list bakalářské práce bývá pevně stanovený formátem konkréntí vysoké školy. Jediné variabilní údaje jsou tedy název práce, jméno autora, jméno vedoucího práce, místo a rok. Ukázky titulních stran prací jsou ke zhlédnutí v referenčních pracích. Jak je z každé ukázky patrné - titulní strana, podobně jako další strany úvodu, nejsou číslovány. Číslování nejčastěji začíná od úvodní stránky (viz návod níže v textu).
stanoven metodickými pokyny vysoké školy,
bez číslování stran.
2. Čestné prohlášení Z formálního hlediska je čestné prohlášení podobné titulnímu listu - také je často pevně stanoveno v osnovách vysoké školy, také není číslováno.
stanoveno metodickými pokyny vysoké školy,
bez číslování stran.
3. Anotace / abstrakt / souhrn Další stranou může být anotace/abstrakt/souhrn. Záměrně je uvedeno, že "může", protože jsou i práce, kde se vyskytuje anotace až v závěru celého dokumentu.
česká a anglická verze,
možnost doplnit klíčová slova,
bez číslování stran.
4. Poděkování K nepovinným částem se řadí i poděkování. Ve většině prací se však poděkování nachází.
formální část,
samostatný list,
nečíslované stránky,
nepovinná část.
5. Obsah
Ihned po poděkování následuje obsah celé práce. Méně zkušení uživatelé PC se snaží obsah vytvořit manuálně tím, že vypisují nadpisy jednotlivých kapitol, k nim připisují čísla stránek a ztrácejí spoustu času a nervů. Obsah je totiž generovanou částí dokumentů. Stačí tedy správně použít nadpisy v celé práci a obsah se dá podle návodu jednoduše vygenerovat. Obsah je poslední částí dokumentu, která není číslována. Jednotlivé položky tvoří nadpisy první až třetí úrovně. Ke každé položce obsahu je uvedeno i číslo strany.
generováno automaticky Wordem nebo jiným kancelářským software,
nečíslované strany.
6. Úvod
Úvod bakalářské práce může vycházet ze zadání, které definuje vaši představu o vybraném tématu a způsobu jeho řešení. Při sestavování zadání vám obvykle pomáhá váš vedoucí práce a společně stanovujete jednotlivé body osnovy, které budou dále rozvíjeny ve vaší práci. V rámci zadání je také potřeba formulovat cíl práce. Jinými slovy, zadání práce může být ideálním východiskem pro napsání samotného úvodu.
Úvod by měl představit čtenáři téma práce a jeho důležitost v daném oboru. Může obsahovat motivaci pro volbu tohoto konkrétního tématu a zdůvodnění jeho aktuálnosti. Dále by měl poskytnout přehled o struktuře práce a hlavních kapitolách, které budou následovat.
V úvodu je také vhodné formulovat cíl práce, kterým se určuje, co by měla práce dosáhnout. Cíl by měl být konkrétní, měřitelný a odpovídat na otázku, co se snažíte v práci dosáhnout. Je také vhodné představit očekávané výsledky a přínos vaší práce.
seznámí čtenáře s obsahem práce,
je čitelný i pro neodborné publikum,
neobsahuje citace.
7. Teoretická část
V teoretické části by měly být uvedeny potřebné podklady k výzkumu v praktické části. Celá část je dělena do více kapitol nejčastěji 2. až 4. úrovně. Optimálně by měla teoretická část tvořit 50% textu obsahu práce.
tvoří maximálně polovinu obsahu práce,
dělí se do kapitol a subkapitol nižších úrovní.
8. Praktická část
Stejně jako teoretická část by měla i praktická tvořit alespoň 50% obsahu práce. I praktická část práce je dělena do kapitol od 2. až do 4. úrovně.
tvoří druhou polovinu práce (oproti teoretické části),
obsahuje výsledky provedeného výzkumu,
obsahuje kromě samotného textu i citace, obrázky, grafy, tabulky.
9. Závěr Závěr bakalářské práce by měl být zejména v souladu s úvodem. Je vhodné znovu zdůraznit cíl práce a popsat, jak byl tento cíl dosažen (jakými výsledky autor dospěl a jak postupoval).
V závěru je vhodné shrnout hlavní body práce a zhodnotit dosažené výsledky v kontextu stanoveného cíle. Autor by měl také diskutovat o přínosu své práce, případně navrhnout možnosti dalšího výzkumu nebo rozšíření daného tématu.
Důležité je, aby závěr byl pevně provázán s úvodem a aby poskytoval jasný závěr celé práce. Je vhodné zdůraznit důležitost provedeného výzkumu a jeho přínos v rámci daného oboru či tématu.
neobsahuje citace,
shrnuje celou práci (byť jsou konkrétní výsledky uvedeny v praktické části),
přináší návrhy možností rozšíření práce nebo dalšího výzkumu.
10. Seznam literatury Každá odborná práce by měla vycházet z literárních pramenů, které jsou v práci průběžně odkazovány na seznam literatury. Celý seznam je pak formátován dle doporučené normy, která může být stanovena např. metodickými pokyny školy. 11. Seznam obrázků, grafů, tabulek Seznam pro obrázky, grafy, nebo tabulky lze jednoduše vygenerovat. Není tedy potřeba se s ním vypisovat. V textu je ale důležité správně všechny elementy označovat titulkem. 12. Přílohy Pokud práce obsahuje přílohy, často bývají stránky příloh číslovány odlišně, tj. práce je číslována arabskými číslicemi, strany příloh bývají číslovány číslicemi římskými. Může se jednat o podklady k práci (např. ukázka smlouvy), obrázky a tabulky většího rozsahu nebo naskenované zadání bakalářské / diplomové práce.
Referenční práce / ukázky prací
Aby bylo možné získat jasnější představu, jak by měla odborná (bakalářská, diplomová, seminární..) práce vypadat, stačí se Zeptat našich manažerů a oni vám pošlou ukázky práce #Kontakt
Comments